aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_6781 aDSC_6781

Sexismus ve squashi

20.10.2013 16:44

Před pár dny skončil ve Philadelphii společný PSA a WSA turnaj - U.S. Open 2013. Čím byl (kromě kvalitních hráčských výkonů) zajímavý? Úplně poprvé v historii squashové soutěže World Series získali muži i ženy stejně vysoké prize money …

Rozhodnutí místních organizátorů rozpoutalo vážnou diskuzi na téma, zda se jedná o krok správným směrem. Část squashových příznivců se domnívá, že jde o posun kupředu, další si myslí, že ženská soutěž je podřadnější než mužská, a proto by za ní také měly být i nižší odměny. Přitom ve Philadelphii mezi ženami bojovaly o titul nejlepší hráčky z celého světa, kdežto v  mužích se ne úplně všichni nejlepší squashisté světa rozhodli do turnaje nastoupit … Squash má po celém světě spoustu příznivců a je obtížné sjednotit jejich názory pouze v jediný postoj, který by se promítl do udělování prize money. Někteří preferují sledovat atletičnost mužských zápasů, jiní dávají přednost ženské hře, ve které se více objevuje taktika.

foto : Steve Cubbins

Spojené státy tímto způsobem vysílají celému světu jasný signál o tom, za jak důležité považují vytváření rovnocenných podmínek ve sportu pro obě pohlaví. Protože dodnes přetrvávají na celé planetě rozdíly mezi právy a příležitostmi pro ženy, jak se uplatnit ve všech oblastech života na stejné úrovni jako muži.

Kevin Klipstein (výkonný ředitel US Squashe) stručně shrnuje stanovisko představitelů amerického squashe do těchto několika vět: “V USA máme stejný počet dívek i chlapců hrajících squash, a téměř stejný počet žen a mužů, kteří se squashi věnují na školách a univerzitách. Ženská část je stejně významná, dynamická, zábavná a konkurenceschopná té mužské, a tak i příležitosti pro obě pohlaví by měly být stejné.”

Pro ženské sportovkyně je velmi frustrující, když je jim předkládáno, že si nezaslouží stejné prize money, protože nejsou tak dobré, jako jejich mužští kolegové. Muži jsou od přírody fyzicky zdatnější a tím se vytváří dvě velmi odlišné profesionální hry. Ženy ale trénují stejně tvrdě jako muži a často musejí přinášet větší oběti, aby mohly soutěžit. Je smutné vidět, jak si někteří mužští hráči veřejně stěžují na to, že by ženy neměly dostávat stejně vysoké odměny.

foto : Steve Cubbins

Úroveň ženského squashe se neustále zvyšuje, a tak zbývá jen doufat, že příkladu U.S. Open bude následovat stále více a více dalších squashových událostí.

zdroj : squash365.comZobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha

karasko: I v našich mistrovských soutěžích od G 19 po Ženy jsou odměny dívek a žen zatím zaostale poloviční.Po dotazu na svazu jsem pochopil že stále převládá předpotopní názor na ženy a že to odměňování je prý přáním sponzorů :D

21.10.2013 20:36

admin: Zajímavá informace, díky za doplnění.

22.10.2013 08:44
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net