aDSC_1213 aDSC_1213

IXI OPEN 2011

16.10.2011 11:56

16.10.2011 Vítězem prvního ročníku IXI Open v Pardubicích se stal čtvrtý nasazený Angličan [4] Eddie Charlton. Ve finále porazil Holanďana a nasazeného muže č.[1] Dylana Bennetta za 33 minut poměrem : 11/3 11/6 11/5. Pro Eddiho bylo vítězství o to víc cenné, protože se jednalo o první získaný titul z turnaje PSA. A nutno říci, že vítězství naprosto zasloužené. Již v prvním setu získal Angličan převahu, na dokončení potřeboval pouhým 7 minut a Dylanovi dovolil pouze 3 míče. Druhý set byl do první poloviny vcelku vyrovnaný, Dylan se snažil zapomenout na první hru a až do stavu 4/5 se to i zdálo možné. Pak ale opět nastopil Eddie a přesnou a chytrou hrou sadu získal pro sebe 11/6. Třetí set Dylan nevzdal, opět nezačal špatně, dokonce vedl 5/3, ale Eddie se koncentroval a za chvíli situaci změnil na svoje vedení 6/5. Po pravděpodobně rozhodlo, Dylan se nezmohl na útok a umožnil svému soupeři získat 4 míče v řadě až na matchball 10/5. A hned další míč ukončil zápas 3:0 pro anglického hráče Eddieho Charltona.

15.10.2011 Semifinálový den na IXI OPEN 2011. Do prvního zápasu ve 14 hodin nastoupil nejvýš nasazený [1] Dylan Bennett (101 na PSA) proti hráči Francie Joan Lezaudovi (106 na PSA). Již při rozcvičování bylo jasné, že oba hráči se maximálně koncentrují a jdou na kurt pro vítězství. I umístění na PSA napovídalo, že přihlížející uvidí vyrovnaný zápas. K radosti asi 30-ti diváků (z velké části hráči a rodiče ze souběžně probíhajících juniorských turnajů A) se předpoklady naplnily. Zápas začal lépe Dylan, první set měl pod kontrolou a získal jej pro sebe za pouhých 8 minut poměrem 11/5. Druhý set byl ale již vyrovnanější, Joan hru srovnal, ale set nakonec dopadl 11/9. pro Dylana. Do třetí sady nastoupil postavou o dvě hlavy menší Francouz s obrovskou vervou, dokázal získat vedení a již se zdálo, že ho bez problémů udrží. Možná se v ten moment zalekl situace, Dylan se více koncentroval, odvrátil dva gamebally, dokonce podával na matchball, ale set se nakonec přeci jen vyvinul 13/11 pro Joana. Že se vývoj zápasu příliš nelíbí nasazené jedničce bylo znát z jejích častých protestů proti rozhodnutím rozhodčího Tomáše Fořtera :-). Další set začal opět lépe Francouz, ale Holanďan uplatnil více zkušeností, z nepříznivého stavu 2/5 obrátil na 9/7 a druhý matchball si již utéct nenechal. Po zápase Joan svůj výkon okomentoval slovy : "Takticky jsem hrál jako junior".

Druhé semifinále začalo o něco později než bylo v plánu. Představil se v něm Francouz [Q] Geoffrey Demont, který ukončil cestu turnejem Lukáši Jelínkovi a Angličan [4] Eddie Charlton. Od prvních úderů bylo jasné, že neco není, jak má být. Geoffrey byl na kurtu pouhým stínem hráče, který v posledních dnech porazil 2x Lukáše Jelínka. První sadu se ješte snažil bojovat, ale výsledek 11/1 byl příliš krutý. V druhém setu se jeho kroky po kurtě zpomalovaly, hlava klesala stále níž a níž. Výsledek opět 11:1. Třetí set už bylo čiré trápení, zoufalého Geoffreyho nohy již vůbec neposlouchaly a za stavu 0/7 se rozhodl zápas ukončit. Až po zápase vyšlo najevo, že Francouze v noci trápilo onemocnění, které mu nedovolilo spát a když přičteme k této skutečnosti i vyčerpávající zápasy předchozích dnů ... lépe pochopíme průběh zápasu.

14.10.2011 Pardubický IXI PSA Open zná po dnešním dni účastníky semifinále. Nejvýše nasazený hráč turnaje, Dylan Bennett (českým divákům znám z loňského ročníku extraligy, kdy nastupoval za tým Jana Koukala), potřeboval na postup zatím nejdelší čas turnaje - 80 minut - a zápas ho jistě stál spoustu sil (8/11, 11/4, 11/8, 10/12, 13/11). Zítra si po obědě zahraje proti francouzskému hráči Joan Lezaud. Druhé semifinále sehrají Angličan [4] Eddie Charlton a jeden z vítězů kvalifikačních utkání Francouz [Q] Geoffrey Demont.

Tato druhá část turnajového pavouka nás nejvíce zajímala, neboť šance na postup zde udržoval jeden z českých hráčů. V prvním kole proti sobě nastoupili Zbyněk Štandera s Lukášem Jelínkem (připomínáme, že Lukáš sice v posledním kole kvalifikace prohrál, ale dostal šanci naskočit do turnaje za nemocného Angličana Delasauxe). Do čtvrfinále podle očekávání postoupil Lukáš - 3:0. A tady narazil právě na [Q] Geoffrey Demonta, který jej vyřadil v kvalifikaci. Lukáš byl motivován prohru oplatit, v prvním setu vedl 10:5, ale pak nedokázal udržet koncentraci a set prohrál 10:12. Tento moment zápasu se ukázel jako klíčový, Lukáš se zlomil a již nedokázal situaci otočit. Po zápase Lukáš sportovně uznal, že postup si zasloužil Geoffrey a popřál vítezi hodně štěstí do dalšího kola.

13.10.2011 V dvoukolové kvalifikaci se dnes představili i čeští zástupci. Již během dopoledne bohužel vypadliMartin Švec i domácí Lukáš Levínský a Petr Martin, postup do druhého kvalifikačního kola si pohlídali Roman Švec, Ondřej Ertl i Lukáš Jelínek.

Výsledky 1. kola kvalifikace:

[3] Geoffrey Demont  (FRA) – bye
Lukáš Jelínek (CZE) – Petr Martin (CZE) 7/11 11/5 11/4 11/9   52 min.
Ondřej Ertl (CZE) - Jonathan Geekie (SCO)  11/5 11/2 11/3   32 min.
Roman Švec (CZE) – Jakob Dirnberger (AUT) 12/10 12/14 5/11 11/9 11/9   65 min.
Wojciech Nowisz (POL) – Lukáš Levinský (CZE) 10/12 11/6 12/10 11/6   37 min.
[4] Florent Pontiere (FRA) – Martin Švec (CZE) 11/13 11/3 11/8 11/5   54 min.

Odpolední kvalifikace českým barvám příliš nepřála, svým soupeřům postupně podlehli všichni čeští zástupci. Štěstí v neštěstí se nakonec usmálo na lucky loosera Lukáše Jelínka, který využije absence nemocného Angličana Delasauxe a zítra se v prvním kole hlavního pavouka turnaje postaví na kurt proti dalšímu českému hráči Zbyňku Štanderovi. Jejich zápas můžete v IXI clubu sledovat od 13. hodin.