aDSC_0053 aDSC_0053

British Open 2012 - PSA i WSA World Series Platinum

19.05.2012 20:00

20.5.2012 Nick Matthew dosáhl na hattrick, Nicol David vítězí počtvrté

Nic (Nick and Nicol) dobyli Londýn. Finálové boje se nesly ve znamení jasných zápasů, Nick Matthew zvítězil 3:0 za 49 min 11/9, 11/4, 11/8, Nicol David zvítězila třikrát 11/6 za 33 minut.

19.5.2012Do finále British Open 2012 se dostali Nick Matthew vs Ramy Ashour a Nicol David vs Nour El Sherbini-

Nour El Sherbini se narodila 1.11.1995 - do finále British Open se probojovala ve svých šestnácti letech!!! Jako dosud nejmladší účastnice závěrečných bojů. Utkání mezi Jamesem Willstropem a Ramy Ashourem bylo zápasem squashových dějin - reklamou squashe - všichni squashoví příznivci mají povinnost tento duel shlédnout :-)

Zítra 20.5.2012 od 16:00 Nick Matthew versus Ramy Ashour, od 14:00 Nicol David versus Nour El Sherbini

Ramy Ashour, James Willstrop, British Open 2012

Vybrané zápasy sledujte jako vždy na SQUASH TV.

18.5.2012 Angličané potvrzují své mimořádné postavení v mužském squashi. Do semifinále postupují 3 Angličané, 1 Egypťan. Nicol David ztratila set, Jenny Duncalf vypadla.

Jak nepříliš taktické se ukázalo zařazení zápasu mezi Peterem Barkerem a Gregem Gaultierem na 22:00 našeho času, zápas byl hodně vyrovnaný i hodně dlouhý a skončil až o půlnoci. V prvním setu pomohli Barekrovi rozhodčí, když mu nepřiznali LET (nejspíš i oprávněně). Barkera rozhodnutí rozlítilo natolik, že v té chvíli nepříznivý stav otočil v zisk prvního setu. Následující 2 hry opanoval Gaultier a zřejmě se již viděl v semifinále...., po 89 minutách zvítězil Peter Barker. Výtečný squash nabídl i zápas mezi Holanďanem Anjemou a domácím Matthewem, níže postavený Anjema vlétl do zápasu jako uragán a první set získal 11:4. Anjema předváděl fantastický squash a ačkoliv Matthew nehrál špatně, neměl sebemenší šanci. Anjema ovšem takto vysoký standard nedokázal udržet i po zbytek zápasu a další tři sety se staly snadnou kořistí Matthewa. Bratrovražedný náboj měl zápas mezi Egypťany, Ramy Ashour se dle očekávání dostal do vedení 2:0 na sety, nestárnoucí Shabana zmobilizoval veškeré fyzické i psychické síly a srovnal na 2:2, ve čtvrtém setu to dokonce až do stavu 9:0 vypadalo na kanára. Vývoj pátého setu si Ramy dokázal pohlídat, naopak Amr Shabana čím dál víc bojoval hlavně sám se sebou a tento boj nakonec prohrál, za stavu 10:4 se potrestal několika údery raketou na lýtku a se zlomenou raketou odehrál i poslední míček zápasu.

V ženách se snad malou chvilku schylovalo k senzaci, Nicol David prohrála s Joelle King z Nového Zélandu první set. Ve druhém setu přepla Nicol David na svůj běžný výkon a v následujícíh setech povolila soupeřce jenom sedm míčů, poslední set skončil 11:0. Velikým překvapením je v ženské soutěži vyřazení nasazené dvojky - domácí Jenny Duncalf, která podleha Egypťance Raneem El Weleily za 27 minut 3:0 na sety.

Těšme se na zítřek, koukejme na SQUASH TV, stojí to za to,
Laurens Jan Anjema, Nick Matthew, British Open 2012

[1] Nicol David (Mas) bt [12] Joelle King (Nzl)  8/11, 11/3, 11/4, 11/0 (45m)
[3] Laura Massaro (Eng) bt [10] Camille Serme (Fra) 11/13, 11/3, 11/9, 11/9 (51m)
[16] Nour El Sherbini (Egy)  bt  [7] Annie Au (kg) 9/11, 11/7, 11/6, 9/11, 11/6 (56m)
[5] Raneem El Weleily (Egy) bt [2] Jenny Duncalf (Eng) 12/10, 11/7, 11/5 (27m)

[1] James Willstrop (Eng) bt [7] Mohamed El Shorbagy (Egy)  11/4, 11/7, 11/9 (45m)
[4] Ramy Ashour (Egy) bt [5] Amr Shabana (Egy)  11/8, 12/10, 5/11, 1/11, 11/4 (45m)
[3] Nick Matthew (Eng)
bt [8] Laurens Jan Anjema (Ned) 4/11, 11/6, 11/5, 11/5 (60m)
[6] Peter Barker (Eng) bt [2] Gregory Gaultier (Fra) 11/8, 2/11, 7/11, 11/9, 11/6

17.5.2012 Sestry Grinhamové končí. Muži bez překvapení. Je známé kompletní obsazení čtvrtfinále, jediným větším překvapením bylo vyřazení Rachael Grinham od Novozélanďanky Joelle King 15-13 v pátém setu.

WSA $95k Round Two, top half:
[10] Camille Serme (Fra) bt Jaclyn Hawkes (Nzl) 11/2, 11/9, 11/5 (23m)
[3] Laura Massaro (Eng) bt [9] Natalie Grinham (Ned) 15/13, 12/10, 11/6 (39m)
[12] Joelle King (Nzl) bt [6] Rachael Grinham (Aus) 3/11, 11/5,11/8, 5/11, 15/13 (60m)
[1] Nicol David (Mas) bt [11] Samantha Teran (Mex) 11/7, 11/7, 11/3 (28m)

PSA $150k Round Two, bottom half:
[8] Laurens Jan Anjema (Ned) bt Steve Coppinger (Rsa) 12/10, 9/11, 11/2, 11/3 (58m)
[3] Nick Matthew (Eng) bt Tom Richards (Eng) 11/5, 8/11, 11/4, 11/6 (68m)
[6] Peter Barker (Eng) bt Saurav Ghosal (Ind) 7/11, 11/2, 11/6, 11/6 (57m)
[2] Gregory Gaultier (Fra) bt  [Q] Jonathan Kemp (Eng) 11/5, 11/8, 11/7 (33m)

16.5.2012 Čtvrtfinále před námi Irka Madeline Perry jako jediná "neobhájila" post výše nasazené hráčky a vypadla s turnajovou šestnáckou z Egypta Nour El Sherbini v pěti setech. Opravdu namále měl i Ramy Ashour, který s Borjou Golanem prohával již 2:0 na sety. Středu zakončilo letecké utkání mezi Jamesem Willstropem a Alisterem Walkerem. Alister Walker nevynechal jedinou příležitost k zastavení hry a vyžádání si LET. Již v prvním setu byl rozhodčím upozorněn, že by měl projevit větší snahu o zahrání míče. Ve čtvrtém setu byl i napomenut (conduct warning) za příliš agresivní hru (bohužel opět zejména při snaze o získání LETu). Ze všech stran otloukaný James Willstrop zachoval klid anglického gentlemana a pohlídal si vítězství 3:1. Předvedená hra byla však spíše parodií na squash.

foto : Jordan Mansfield

[7] Annie Au (Hkg) bt Alison Waters (Eng)  9/11, 7/11, 11/9, 11/9, 11/7 (59m)
[16] Nour El Sherbini (Egy) bt  [4] Madeline Perry (Irl)  11/6, 4/11, 5/11, 11/3, 11/5 (45m)
[5] Raneem El Weleily (Egy) bt [14] Dipika Pallikal (Ind) 11/4, 8/11, 11/4, 7/11, 11/7 (51m)
[2] Jenny Duncalf (Eng) bt [15] Donna Urquhart (Aus) 11/2, 11/13, 11/4, 12/10 (45m)

[5] Amr Shabana (Egy) bt Olli Tuominen (Fin) 12/10, 11/4, 11/4 (32m)
[4] Ramy Ashour (Egy) bt Borja Golan (Esp) 7/11, 3/11, 11/9, 11/1, 11/6 (49m)
[7] Mohamed El Shorbagy (Egy) bt Adrian Grant (Eng) 12/10, 11/4, 11/8 (37m)
[1] James Willstrop (Eng) bt Alister Walker (Bot) 9/11, 11/7, 11/7, 11/5 (79m)

15.5.2012 Favorité postupují I druhý den přinesl převážně očekávané výsledky. Top favorité bez většího váhaní postupují dále.

[8] Laurens Jan Anjema (Ned) vs [Q] Gregoire Marche (Fra) 11/2,11/1, 11/5 (30m)
Steve Coppinger (Rsa) vs [Q] Alan Clyne (Sco) 11/9, 11/13, 11/6, 11/3 (61m)
Tom Richards (Eng) vs Ong Beng Hee (Mas) 11/7, 10/12, 11/4, 11/4 (49m)
[3] Nick Matthew (Eng) vs [Q] Max Lee (Hkg) 11/8, 11/4, 11/6 (45m)
[6] Peter Barker (Eng) vs [Q] Ryan Cuskelly (Aus) 11/3, 11/9, 11/9 (50m)
Saurav Ghosal (Ind) vs [Q] Marwan El Shorbagy (Egy) 11/7, 11/6, 11/5 (35m)
[Q] Jonathan Kemp (Eng) vs Miguel Angel Rodriguez (Col) 11/5, 11/6, 8/11, 9/11, 11/1 (64m)
[2] Gregory Gaultier (Fra) vs Nicolas Mueller (Sui) 11/6, 11/4, 11/3 (36m)

Ženy mají také celé první kolo za sebou. Překvapivé může být zatím jen vyřazení Australanky [8] Kasey Brown nenasazenou hráčkou Nového Zélandu Jaclyn Hawkes. Zápas trval 82 minut a zatím je to to nejdelší, co jsme v ženské části soutěže viděli.

[1] Nicol David (Mas) 11/2, 11/3, 11/6 (20m) [Q] Maria Toor Pakay (Pak)

[11] Samantha Teran (Mex) 11/9, 11/6, 11/7 (30m) [Q] Lauren Briggs (Eng)

[6] Rachael Grinham (Aus) 11/13, 11/7, 11/5, 15/13 (58m) Emma Beddoes (Eng)

[12] Joelle King (Nzl) 11/6, 11/7, 11/4 (28m) [Q Coline Aumard (Fra)

[3] Laura Massaro (Eng) 11/5, 8/11, 8/11, 11/6, 11/3 [Q] Latasha Khan (Usa)

[9] Natalie Grinham (Ned) 11/9, 11/5, 11/7 (30m) [Q] Sarah-Jane Perry (Eng)

[8] Kasey Brown (Aus) 11/7, 2/11, 11/4, 11/6, 13/11 (82m) Jaclyn Hawkes (Nzl)

[10] Camille Serme (Fra) 11/8, 11/9, 8/11, 11/5 (51m) Sarah Kippax (Eng)

[13] Low Wee Wern (Mas) 9/11, 12/10, 11/7, 8/11, 11/7 (70m) Alison Waters (Eng)

[7] Annie Au (Hkg) 6/11, 11/6, 11/1, 14/12 (54m) [Q] Gaby Huber (Sui)

[16] Nour El Sherbini (Egy) 11/8, 11/7, 8/11, 5/11, 11/3 (54m) Joey Chan (Hkg)

[4] Madeline Perry (Irl)  11/7, 11/8, 11/6 (27m) [Q] Sam Cornett (Can)

[14] Dipika Pallikal (Ind) 8/11, 9/11, 11/9, 11/5, 11/5 (70m) Omneya Abdel Kawy (Egy)

[5] Raneem El Weleily (Egy) 11/6, 19/17, 11/8 (32m) Amanda Sobhy (Usa)

[15] Donna Urquhart (Aus) 11/6, 11/8, 11/2 (30m) [Q] Heba El Torky (Egy)

[2] Jenny Duncalf (Eng)  11/6, 10/12, 11/8, 11/6 (57m) Delia Arnold (Mas)

14.5.2012 British Open začal a málem také skončil pro Amr Shabanu. Zatím postupují nasazení hráči. Nejblíže k překvapení měl Amr Shabana, když po třech odehraných setech prohrával 2:1, pak ovšem zařadil vyšší squash stupeň a svého egyptského krajana Tareka Momena poslal domů. Snad trochu překvapivé je i vypadnutí Australana Camerona Pilleyho s téměř domácím Španělem Borjou Golanem (Borja Golan v Anglii trénuje).

[5] Amr Shabana (Egy) vs Tarek Momen (Egy)   11/7, 7/11, 6/11, 11/3, 11/6 (55m)
Olli Tuominen (Fin) vs Ali Anwar Reda (Egy) 11/6, 12/10, 11/6 (39m)
Borja Golan (Esp) vs Cameron Pilley (Aus) 12/10, 12/10, 11/5 (63m)
[4] Ramy Ashour(Egy) vs Daryl Selby (Eng) 8/11, 11/7, 11/5, 16/14 (55m)

[7] Mohamed El Shorbagy (Egy) vs [Q] Mathieu Castagnet (Fra)  11/7, 9/11, 11/7, 12/10 (61m)
Adrian Grant (Eng) vs Adrian Waller (Eng)  11/6, 11/8, 11/5 (36m)
Alister Walker (Bot) vs [Q] Chris Simpson (Eng) 11/7, 11/6, 11/7 (43m)
[1] James Willstrop (Eng) vs Simon Rosner (Ger) 11/3, 11/5, 11/7 (49m)

14.5.2012 Dnes se rozbíhá první část turnaje Allam British Open 2012. Jednu polovinu 1. kola odehrají muži. Ženy stále bojují v kvalifikaci, do hlavní soutěže vstoupí až v úterý 15.5.

13.5.2012 Lucie Fialová končí na raketě Marii Toor Pakay z Pákistánu po pěti setech 11-6, 6-11, 8-11, 11-3, 11-4 za 53 minut. Olga Ertlová ve stejném čase podlehla Indce Joshna Chinappa 11-8, 4-11, 11-6, 11-7. Škoda...

12.5.2012 Dnes v Londýně začíná kvalifikačními zápasy mužů Allam British Open 2012. Hlavní soutěž zahajují v pondělí 14.5. zápasy prvního kola opět muži. Ženy první kolo odehrají až v úterý 15.5. Česká republika má na turnaji zastoupení v účasti Lucie Fialové a Olgy Ertlové. Obě naše nejlepší hráčky se pokusí projít kvalifikací. V neděli 13.5. v 15 hodin londýnského času se Lucie (37 na WSA) postaví na kurt proti Pákistánce Maria Toor Pakay (67 na WSA). Olga (44 na WSA) bude o postup do druhého kola kvalifikace bojovat s Indkou Joshna Chinappa (71 na WSA) již o hodinu dříve.

Turnaj s dlouholetou tradicí BRITISH OPEN již klepe na dveře, proběhne v termínu 14.- 20. května 2012 (kvalifikace začíná v sobotu 12.5.). Tato událost se vrací na squashovou scénu po dvouleté pauze. Letošní rok je Allam British Open 2012 zařazen jako v pořadí čtvrtý podnik World Series a je dotován částkou $150,000 pro muže a $95,000 pro ženy. Do turnaje zasáhne 32 mužů a 32 žen. O prestiži turnaje svědčí absence jediného hráče z první světové desítky mužů - Karima Darwishe a 100% účast žen z TOP 10 WSA.

Posledním vítězem turnaje v roce 2009 se stal Nick Matthew a pokud se mu letos podaří obhájit prvenství, stane se v 82-leté historii turnaje prvním Angličanem, který titul British Open získá potřetí. Britská squashová legenda Jonah Barrington sice vlastní šest titulů British Open, ovšem Barrington reprezentoval Irsko. Cestu k hattricku jistě nebude mít Nick lehkou, je nasazen až jako "trojka", pokud postoupí do semifinále, utká se o postup do finále s [2] Gregory Gaultierem.