ATCO PSA World Series Squash Finals January 2013

05.01.2013 13:00

6.1.2013 Turnaj Mistrů - nejlepší z nejlepších - Nic nového pod sluncem

Amr Shabana a Nicol David potvrdili pozici nejlepších - obhájili prvenství

V základní skupině Nicol David s Laurou Massaro prohrála, na finálový zápas se ovšem připravila mnohem lépe. Naopak Massaro - snad pod tlakem domácího prostředí - nedokázala na svůj předchozí výkon navázat. Po 37 minutách bylo hotovo. Nicol David Mohla slavit.

Mužské finále nabídlo o něco vyrovnanější partii, oba borci vstupovali na kurt s vědomím předchozího zápasu ve skupině, kdy vyhrál Amr Shabana 2:0 na sety. Odbornící favorizovali pro finále spíše Nicka Matthewa. Amr Shabana odehrál těžké semifinále s Jamesem Willstropem a bylo otázkou, dokáže-li se dostatečně zregenerovat pro finále. Nick Matthew odehrál také třísetové semifinále, jeho fyzička je ovšem nezpochybnitelná. První finálový set naplnil tyto předpoklady a Nick se ujal vedení 1:0. Od druhého setu se však žezla pevně ujal Shabana, o únavě z předchozích výkonů nemohla být řeč a po 57 minutách zaslouženě získal korunu krále z Queens clubu.

• Nicol David (Malajsie) - Laura Massaro (Anglie) 11:3, 11:2, 11:9
  • Amr Shabana (Egypt) - Nick Matthew (Anglie) 4:11, 11:2, 11:4, 11:7

zdroj: squashsite.co.uk

5.1.2013 Turnaj mistrů - nejlepší z nejlepších - Jdeme do finále

Úžasné a velmi vyrovnané zápasy rozhodly o aktérech nedělního finále. V obou případech (mužské i ženské finále) se budou opakovat zápasy ze základních skupin. Amr Shabana a Nicol David obhajují loňský titul. Finále bude možné sledovat na televizních okruzích Eurosport 2 a Sky, samozřejmě také na internetovém vysílání PSA Squash TV od 17:00.

• Nick Matthew nastoupí proti Amr Shabanovi
  • Nicol David se střetne s Laurou Massaro

Nejstarší z účastníků Amr Shabana mohl ve včerejším zápase proti Jamesi Willstropovi posloužit jako předloha pro Aloise Jiráska pro případné pokračování knihy Proti všem. Shabana se vzepřel nejen soupeři a svému věku, v několika případech jeho výkon odporoval zákonům fyziky a několikrát musel vzdorovat i nepřesným rozhodnutím sudích. Shabana podal heroický výkon.

Nick Matthew porazil Grega Gaultiera zejména díky pověstné disciplíně a fyzické připravenosti. G. Gaultier do finále nepostoupil zejména díky pověstné nedisciplinovanosti. Greg získal první set 12:10, už za stavu 10:7 disponoval třemi gamebally, ale Nick Mattthew dokázal vyrovnat na 10:10. Za stavu 10:10 Nick Matthew bez váhání přiznal těžko viditelný druhý dotek míčku, čtvrtý gameball si už Greg pohlídal. I druhý set byl velmi vyrovnaný, pro sebe jej v poměru 11:9 získal Nick Matthew. Do třetího setu vstupil G. Gaultier velmi špatně a rychle prohával již 0:6, přesto dokázal snížit až na rozdíl jediného bodu...více už Matthew nepřipustil.

Jako jediná se při postupu do finále přílis nezapotila Nicol David, když od začátku nenechala nikoho na pohybách, kdo že je lepším v duelu s Camille Serme.

Nedávná světová dvojka Jenny Duncalf do utkání proti aktuální světové dvojce (Laura Massaro) vstoupila velmi dobře, přesnou hrou získala první set a i přes ztrátu druhého setu směřovala za stavu 7:3 v posledním dějství k postupu do finále. Leč Laura Massaro byla proti a otočila vývoj v setu na 11:9 ve svůj prospěch.

Laura Massaro (Anglie) 2-1 Jenny Duncalf (Anglie) 6/11, 11/8, 11/9 (45m)
Nicol David (Malajsie) 2-0 Camille Serme (Francie) 11/5, 11/8 (23m)

Amr Shabana (Egypt) 2-1 James Willstrop (Anglie) 11/7, 8/11, 11/7 (69m)
Nick Matthew (Anglie) 2-1 Gregory Gaultier (Francie) 10/12, 11/9, 11/8 (65m)

Nick Matthew, Gregory Gautier

4.1.2013Turnaj mistrů - nejlepší z nejlepších

Semifinálové dvojice jsou známé, dnes v sobotu se utkají :

Nick Matthew (Anglie) s Gregem Gaultierem (Francie)
Amr Shabana (Egypt) s Jamesem Willstropem (Anglie)
Nicol David (Malajsie) s Camille Serme (Francie)
Laura Massaro (Anglie) s Jenny Duncalf (Anglie)

V základních skupinách vyhořeli Egypťané a Egypťanky, jediný, kdo dokázal smůlu protrhnout, je dosud suverenní Amr Shabana. Naopak vypadli: El Shorbagy a Darwish z mužské části a El sherbini a El Weleily v ženské části.Slavit mohou zatím domácí hráči, do semifinále se kvalifikovali dva domácí páni a dvě domácí paní.

Některé zápasy již neměly vliv na postupovou matematiku a byly proto odehrány až v bohorovném tempu (Gaultier/Darwish). Snad zítřejší televizní přenosy nabídnou squash v jeho vrcholné podobě.

A výborná zpráva na závěr - kromě internetového PSA Squash TV lze zápasy sledovat také na kanálech Sky a Eurosport.

Gaultier Rosner Willstrop Darwish
Gaultier XXX 10:12, 11:4, 11:5 (46m) 11:6, 13:11 3:11, 10:12
Rosner 12:10, 4:11, 5:11 (46m) XXX 4:11, 8:11 11:4, 11:8
Willstrop 6:11, 11:13 11:4, 11:8 XXX 11:9, 11:5 (29m)
Darwish  9:11, 5:11 (29m) 4:11, 8:11 11:3, 12:10 XXX

Matthew Shabana El Shorbagy Barker
Matthew XXX 6:11, 6:11 (28m) 11:5, 11:6 11:2, 12:10
Shabana 11:6, 11:6 (28m) XXX 11:7, 8:11, 11:9 11:8, 11:6
El Shorbagy 5:11, 6:11 7:11, 11:8, 9:11 XXX 11:6, 11:7 (22m)

3.1.2013 Turnaj mistrů - nejlepší z nejlepších

Druhý den turnaje za námi, Amr Shabana pokračuje ve výborných výkonech, po Matthevovi porazil i P. Barkera a zajistil si tak postup do semifinále. P. Barker má naopka jistotu konečné. Ve skupině si podobně skvěle vede Greogory Gaultier, který zdolal 2:0 Jamese Willstropa. Ve hře o postup jsou tedy: Matthew a Sohorbagy ve skupině A a Simon Rosner a James Willstrop ve skupině B.

V ženách potvrdila svou výbornou formu Laura Massaro, která dokázala získat skalp Nicol David a zajistila si tak postup mezi poslední čtyři. Úžasnou formou disponuje také Francouzka Camille Serme, která porazila Jenny Duncalf a je další postupující.

A výborná zpráva na závěr - kromě internetového PSA Squash TV lze zápasy sledovat také na kanaálech Sky a Eurosport.

26.12.2012 Turnaj mistrů - nejlepší z nejlepších

Od 2. do 6. ledna 2013 probíhá v londýnském Queen klubu finále ATCO PSA World Series, neboli klání osmi nejlepších mužů a žen dle bodových zisků z turnajů nejvyšší kategorie za rok 2012. Na poslední chvíli se bohužel z důvodu zranění odhlásil Ramy Ashour - aktuální světová jednička. Jeho pozici získal Simon Rosner z Německa.

Turnaj squashových mistrů a mistryň se hraje systémem dvou skupin po čtyřech hráčích, hraje se na dva vítězné sety. Dva nejlepší z obou skupin postupují do semifinále.

Dnešní zápasy ve skupině přinesly několik nečekaných výsledků, nestárnoucí Amr Shabana z Egypta (33 let) dokázal ve dvou setech jasně přehrát domácího Nicka Matthewa, benjamínek turnaje Mohamed El Shorbagy (22 let) se nepáral s dalším Angličanem Peterem Barkerem, Simon Rosner se už už chystal získat skalp Francouze Gaultiera...